درمان چین وچروک گردن

چروک‌های گردن چگونه بوجود می‌آیند؟ و درمان آن به چه صورت است؟

 

به‌طور کل، چروک‌ها در قسمت‌هایی از بدن مانند دست‌ها و صورت که بیشتر در معرض عوامل محیطی قرار دارد تشکیل می‌شوند. و اما پوست گردن، قسمت دیگر بدن است که اغلب در معرض تاثیرات محیطی است ولی تا زمانی‌که نشانه‌های پیری را روی آن نبینیم هرگز به آن فکر نمی‌کنیم.

وقتی چروک‌های گردن شکل گرفته و عمیق می‌شوند درمان افتادگی و چروک پوست کمی دشوار می‌شود، بنابراین باید گفت که پیشگیری جنبه کلیدی درمان چروک گردن است. دلیل این امر این است که پوست ناحیه گردن اغلب ضخیم‌ است و از طرفی گردن بخشی از بدن است که به‌دلیل حرکت مکرر موجب کشش پوست می‌شود.

هنگام بلعیدن، چرخاندن سر و یا صحبت کردن گردن در حال حرکت است و پوست آن کشیده می‌شود. این حرکات تکراری وقتی با آسیب ناشی از نور خورشید ترکیب می‌شوند، موجب می‌شوند خطوط و چروک گردن عمیق‌تر شوند.
روش‌های درمان چین و چروک گردن
بوتاکس

neck1

بوتاکس نام تجاری نوعی سم به‌ نام بوتولینوم است. تاثیر تزریق بوتاکس همانند تزریق ژل است با این تفاوت که با روشی متفاوت انجام می‌شود. با تزریق بوتاکس، گیرنده‌های عصبی مسدود شده و انتقال عصب به عضله غیرممکن می‌شود. این امر موجب شل شدن عضلات می‌گردد و در نتیجه پوست گردن بالای عضلات شل شده و به حالت طبیعی خود بازگشته و باعث رفع چین‌وچروک می‌شود.

تزریق بوتاکس کاربرد، مزایا و عوارض خاص خود را دارد. بوتاکس در هر قسمتی که تزریق می‌شود معمولا ۳ تا ۴ ماه ماندگاری دارد ولی نکته‌ای که باید خاطرنشان کرد این است که، در کل بوتاکس برای درمان شیارها و خطوط پوستی خیلی توصیه نمی‌شود.

بوتاکس عوارض جانبی احتمالی خود را دارد. تزریق اشتباه بوتاکس موجب بی‌حس شدن گروه‌های عضلانی مهم مانند عضلاتی که در حرکت سر نقش دارند می‌شود. اگر بوتاکس به‌طرز صحیح هم تزریق شود بازهم خطر انتشار محلول بوتاکس می‌تواند به‌همان نحو موجب بی‌حس شدن برخی عضلات شود. اما فراموش نکنید که این عارضه با از بین رفتن تاثیر بوتاکس برطرف می‌شود.

neck2

تزریق ژل یا پرکننده، همانطور که از نامش پیداست به پرکردن فضای خالی پوست که به‌ دلیل کمبود کلاژن و الاستین بوجود می‌آیند، می‌پردازد. پرکننده‌های پوستی شبیه به آب درون بادکنک عمل می‌کنند. تزریق ژل، پوست را به سمت بیرون فشار داده و چین ‌و چروک اطراف محل تزریق را برطرف می‌کند. این عمل دقیقا شبیه پرکردن بادکنک با آب است.

چهار نوع ژل وجود دارد: هیالورونیک، مصنوعی، کلاژن و اتولوگ. هر کدام از این ژل‌ها کاربرد، مزایا و عوارض خاص خود را دارند. به‌طور کل ماندگاری ژل‌ها ۴ تا ۱۲ ماه می‌باشد اما ژل‌ها نیز مانند هر ماده خارجی که وارد بدن می‌شوند، می‌توانند عوارض جانبی قابل ‌توجهی داشته باشند.

با وجود این‌که تزریقات می‌توانند تاثیرات عمیق و طولانی‌مدت داشته باشند اما بدون عوارض جانبی و خطر نیستند. پرکننده‌ها می‌توانند واکنش آلرژیک ایجاد کنند. واکنش‌های آلرژیک ممکن است منجر به عوارض جانبی نسبتا خوش‌خیم ( برآمدگی کوچک و موقت در محل تزریق) و یا عوارض جانبی نسبتا شدید (کبودی که ممکن است ماه‌ها طول بکشد) شود.
میکرودرم ابریژن

neck3

میکرودرم ابریژن شامل دستگاهی است که با کمک اسپری میکروکریستال و سایش پوست می‌تواند لایه‌های خشک و مرده پوست را از بین ‌ببرد. با میکرودرم می‌توان چین ‌و چروک، خطوط گردن و لکه‌های پیری را کم و یا از بین برد.

برای کسب نتایج بهتر ممکن است درمان‌های متعددی (۱۰ درمان و یا بیشتر) مورد نیاز باشد. هر درمان ۳۰ دقیقه تا ۱ ساعت طول می‌کشد و در طول هفته چند بار باید تکرارشود. میکرودرم ابریژن عوارض جانبی نداشته و در بیشتر افراد نیازی به گذراندن دوره بهبود ندارد. درم‌ ابریژن روشی بسیار موثر است. در درم ‌ابریژن، پوست با کمک دستگاه خاصی از عمق ساییده می‌شود. معمولا ۷ تا ۱۰ روز بعد از درم‌‌ابریژن، پوست گردن بهبود می‌یابد.
لایه‌برداری پوست با لیزر

neck4

لایه‌برداری منظم پوست صورت با لیزر قوی کمک می‌کند تا لایه‌های خارجی و مرده پوست با گرما از بین بروند. دوره بهبود این نوع درمان ممکن است چند هفته طول بکشد.

لیزرهای جدید غیرتخریبی به زیرپوست گردن نفوذ می‌کنند. این کار باعث تولید کلاژن، بهبود رنگ و بافت پوست و کاهش خطوط و چروک گردن می‌شود. از آن‌ جایی‌که لایه بیرونی پوست آسیب نمی‌بیند در نتیجه نیاز به دوره بهبود نیست.

در طی هر لایه‌برداری با لیزر که معمولا ۱۵ تا ۳۰ دقیقه طول می‌کشد، ممکن است پوست بیمار کمی قرمز شود ولی این حالت موقت است و زود از بین می‌رود. ۴ تا ۶ جلسه درمانی در عرض چندهفته نتایج مثبتی به‌همراه خواهد داشت.
لیفت گردن

لیفت گردن نوعی جراحی زیبایی است که موجب می‌شود خطوط و چروک گردن از بین بروند. در این روش علاوه‌بر این‌که شیارها و چروک گردن کمتر می‌شود، افتادگی پوست ناحیه خط فک نیز برطرف می‌شود. در کل دو نوع لیفت گردن وجود دارد وهر کدام عملکرد متفاوتی برای بیمار دارد. هر دو نوع لیفت زیر ورید صورت می‌گیرند.

در این قسمت تکنیک جراحی هر کدام از لیفت‌ها را به ‌اختصار توضیح می‌دهیم:

هدف از این نوع لیفت، سفت کردن عضله پلاتیسما و یا همان عضله ناحیه گردن و در نهایت رفع چروک گردن است. برای این کار باید برش کوچکی زیر چانه بیمار ایجاد کرد. در طی این روش، عضله سفت شده، پوست اضافی حذف می‌شود و سپس محل برش در زیر چانه بخیه می‌شود. زخم افقی زیر چانه تنها زخمی است که در صورت بیمار خواهد بود. این جراحی ۲ تا ۲٫۵ ساعت طول می‌کشد.
در روش پلاتیسماپلاستی، می‌توان نوارها و خطوط گردن را سفت کرد و همچنین افتادگی پوست خط فک را برطرف کرد. برای این‌کار ابتدا در زیر چانه و مقابل گوش‌های بیمار برش‌های کوچک ایجاد می‌شود. برش‌های مقابل گوش به جراح کمک می‌کند تا پوست اضافی را تشخیص و حذف کند. از آن جایی‌که این برش‌ها مقابل گوش هستند و هدف از آن‌ها رفع چروک و افتادگی پوست گردن و ناحیه فک می‌باشد، جراحان معمولا از آن‌ها به لیفت پایین صورت استفاده می‌کنند. این جراحی حدودا ۵ سال طول می‌کشد.

قبل از ترک محل جراحی، گردن بیمار با محافظ مخصوص جراحی و یا هدبندهایی بسته می‌شود. نکته حائز اهمیت این است که این محافظ‌ها باید به‌مدت ۲۴ ساعت اطراف گردن بیمار بوده و بیمار سعی کند به آن دست نزند تا خط گردن شکل خوب خود را حفظ کند.

در هر دو نوع لیفت، به‌منظور کمک به روند فرایند بهبود و کاهش تورم سر بیمار باید هنگام خواب بالا باشد. (بالاتراز سطح قلب ) در صورت مشاهده کبودی و تورم نباید از کیسه یخ در ناحیه گردن استفاده کرد چراکه این‌کار جریان خون را مختل می‌کند.

TOP