درمان لکه های پوستی

لکه یا لک نه تنها یک عارضه شایع پوستی است بلکه در بسیاری از موارد به سختی می‌توان آن را درمان کرد و در زنان و مردان از تمامی نژادها و قومیت‌ها وجود دارد. لک در ناحیه‌ای از پوست که تیره‌تر است و بیشتر، در افراد میانسال مشاهده می‌شود.
لکه‌ها به طور مستقیم توسط سلول‌های تولیدکننده ملانوسیت یا سلول‌های تولیدکننده ملانین (رنگدانه پوستی) ایجاد می‌گردند و یا با تکثیر خود ملانوسیت‌ها ایجاد می‌گردند.

انواع لکه‌های پوستی

آکنه (Acne)

آکنه یک بیماری پوستی مزمن و التهابی است که باعث به وجود آمدن جوش‌های سر سفید، جوش‌های سر سیاه، کورک و کیست می‌شود. این جوش‌ها خطرناک نیستند اما باعث ایجاد اسکار (جای جوش) بر روی پوست می‌شوند. پوست انسان منافذی دارد که به غدد چربی در زیر پوست متصل است. فولیکول‌ها غدد چربی را به این منافذ وصل می‌کنند. فولیکول‌ها کیسه‌های کوچکی هستند که مایعاتی تولید و ترشح می‌کنند. این غدد، مایعات چربی به نام سبوم تولید می‌کنند. سبوم سلول‌های پوست مرده را از طریق فولیکول‌ها به سمت سطح پوست حمل می‌کند. یک موی کوچک از طریق فولیکول خارج از پوست رشد می‌کند. آکنه‌ها وقتی ایجاد می‌شوند که سر این فولیکول‌ها بسته شوند و چربی در زیر پوست ساخته شود. آنها معمولا بر روی صورت، پشت، سینه، شانه و گردن پدیدار می‌شوند. سبوم، مو و سلول‌های پوستی می‌تواند با یک پلاگین به صورت توده‌ای به هم وصل شوند. این پلاگین با باکتری آلوده می‌شود و در نتیجه متورم می‌شود. هنگامی که این پلاگین شروع به شکستن می‌کند آکنه‌ها ظاهر می‌شوند.

میلیا (Milia)

میلیا نام تخصصی برای برجستگی‌های سفید، سفت و کوچکی است که اغلب روی صورت ایجاد می‌شوند و در هرکسی با هر سنی ممکن است ایجاد شود. این برجستگی‌ها بسیار سمج هستند و هفته‌ها یا ماه‌ها و حتی بیشتر ممکن است روی پوست باقی بمانند. این عارضه به هیچ عنوان مضر نیست که بخواهیم به سرعت از شر آن‌ها خلاص شویم. راه‌های درست و غلط برای برداشتن آن‌ها وجود دارد که راه‌های غلط می‌تواند به پوست آسیب بزند. اگر قبلا میلیا داشته‌اید، احتمالا نگران بوده‌اید که این نوعی جوش است. در حالی که بسیاری از افراد آن‌ها را با آکنه اشتباه می‌گیرند، این برجستگی‌ها با آکنه فرق دارد. یکی از راه‌های تشخیص آن این است که ببینید لمس کردن آن چه حسی ایجاد می‌کند. برخلاف آکنه، میلیا نسبتا محکم است و فشار دادنش بی‌تأثیر است یا تأثیر جزئی دارد. هم چنین برخلاف آکنه، دور چشم و در قسمت‌هایی از پوست صورت که غدد چربی ندارند ظاهر می‌شوند.

کک و مک (freckles)

لکه‌هاى کوچک یک تا سه میلى‌مترى گرد یا بیضى شکل و یا حتى با حدود نامشخص هستند که به رنگ قهوه‌اى روشن و تیره در پوست ایجاد مى‌شوند. معمولاً در مناطقى از پوست که در معرض نور آفتاب قرار مى‌گیرد، مثل صورت، پشت دست‌ها، ساعد، گردن و سینه به وجود مى‌آید. کک و مک در هر سنى ممکن است ایجاد شود ولى بیشتر در سنین بچگى و جوانى در افراد با پوست روشن خصوصاً اگر موهاى قرمز داشته باشند، بروز مى‌کند. در فصل بهار و تابستان کک و مک بروز پیدا مى‌کند و یا اگر فرد به آن مبتلا باشد، پررنگ‌تر مى‌شود و در ماه‌هاى زمستان از بین رفته یا رنگ آنها روشن‌تر مى‌شود. کک و مک به علت فعال‌شدن سلول‌هاى رنگدانه‌اى پوست در معرض نور ایجاد مى‌شود و به همین دلیل، افراد مستعد باید پوشش کافى در مقابل نور آفتاب داشته باشند و به طور مرتب از کرم‌هاى ضدآفتاب و کلاه استفاده کنند. کک و مک معمولاً درمان نمى‌شود و نیازى به درمان ندارد.

لکه‌های قرمز (Skin rashes and red spots)

لکه‌های قرمز در زمره‌ی رایج‌ترین انواع ناراحتی‌های پوستی است. تقریباً یکی از علائم اولیه‌ی تمام بیماری‌های پوستی، وجود لکه‌های قرمز است. لکه‌های قرمز می‌توانند در هر نقطه‌ای از بدن ظاهر شوند. لکه‌های قرمز روی پوست ممکن است همیشه با آکنه مرتبط نباشند؛ آنها همچنین می‌توانند نشانه‌ای از واکنش آلرژیک به یک محصول مراقبت از پوست و یا به عنوان یک نتیجه از آلرژی به حیوان خانگی یا گیاه باشد. اگر چه، نقاط قرمز پوستی به احتمال زیاد بی‌ضررند، اما ضرورت دارد آنها را با دقت تحت نظر بگیرید. لکه‌های قرمز ممکن است همراه با خارش، درد، تورم، و علائمی از این قبیل باشند. بعضی نقاط قرمز روی پوست نیز ممکن است با مایع پر شده باشند. از سوی دیگر، ممکن است نقطه‌های قرمز رنگی روی پوست خود داشته باشید که نه درد می‌کنند و نه در طی سالیان درازی تغییر شکل داده‌اند.

درمان‌های دیگر برای رفع لکه های پوستی آکنه تعدادی از روش‌های حرفه‌ای برای رفع آکنه:

• لایه برداری پوست با اسید سالیسیلیک (Salicylic Peel)

• لایه برداری پوست پیرویک (Pyruvic Peel)

• لیزر تراپی

• میکرودرم آبریژن

•HydraFacial for Acne

TOP