جوشهای سرسیاه

درمان جوش های سرسیاه بینی و صورت با چسب،ماسک صورت و لیزر

جوش‌های سرسیاه برآمدگی‌های کوچکی هستند که به علت مسدود شدن فولیکول‌های مو بر روی پوست ظاهر می‌شوند. این برآمدگی‌ها به این دلیل سرسیاه نامیده می‌شوند که سطح آن تیره یا سیاه است. جوش‌های سرسیاه نوع خفیفی از آکنه هستند که معمولاً روی صورت و بینی شکل می‌گیرند، اما می‌توانند روی کمر، سینه، گردن، بازو و شانه نیز پدیدار شوند. برخی از جوش‌های سرسیاه بسیار کوچک هستند بطوری که به سختی قابل مشاهده می‌باشند. سایر جوش‌های سرسیاه می‌توانند بزرگ شوند و چند میلی‌متر قطر داشته باشند. درمان‌های پزشکی متعددی در زمانی که این دانه‌ها به درمان‌های خانگی واکنشی نشان ندهند، وجود دارند. چسب‌های پاک کننده منافذ پوست، ماسک‌ها، لیزر و نور درمانی درمان‌های متداول برای جوش‌های سرسیاه روی بینی و صورت هستندعلت

جوش‌های سرسیاه هنگامی شکل می‌گیرند که یک لخته یا پلاگ در محل بازشدگی فولیکول‌های مو در پوست ایجاد می‌شود. هر فولیکول حاوی یک تار مو و یک غده‌ی چربی است که روغنی به نام سبوم تولید کرده و به نرم نگه داشتن پوست کمک می‌کند. سلول‌های مرده‌ی پوست و روغن‌ها در بازشدگی فولیکول در پوست جمع می‌شوند و یک برآمدگی به نام کومدون ایجاد می‌کنند. در صورتی که پوست بالای این برآمدگی بسته بماند، به آن جوش سر سفید گفته می‌شود. هنگامی که پوست بالای برآمدگی باز شود، قرارگیری در معرض هوا باعث سیاه شدن آن و شکل‌گیری جوش سرسیاه خواهد شد.برخی عوامل می‌توانند باعث افزایش احتمال ابتلا به آکنه و جوش‌های سرسیاه شوند، از جمله:

تولید چربی بیش از حد

تجمع باکتری‌های آکنه (پروپیونی باکتریوم آکنه) روی پوست
تحریک فولیکول‌های مو هنگامی که سلول‌های مرده‌ی پوست بصورت منظم دفع نشوند.
تغییرات هورمونی که باعث افزایش تولید چربی در دوران نوجوانی، قاعدگی یا هنگام مصرف قرص‌های پیشگیری از بارداری می‌شود.
مصرف برخی داروها مانند قرص‌های پیشگیری از بارداری
محصولات لبنی و مواد غذایی مانند کربوهیدرات‌ها که میزان قند خون را افزایش می‌دهند ممکن است در ایجاد آکنه نقش داشته باشند.

درمان چسب‌های تمیز کننده منافذ

استفاده از چسب‌های تمیز کننده منافذ پوست روشی برای درمان جوش‌های سرسیاه است، هرچند نتایج آنها موقتی می‌باشد. این چسب‌ها را می‌توان به راحتی از بازار تهیه کرد. چسب‌ها نتایج تقریباً خوبی دارند. این چسب‌ها به طرف عمق پوست کشیده نمی‌شوند بلکه مانند یک آهن‌ربا با بستن فوری و بیرون کشیدن کثیفی‌ها و چربی‌هایی که می‌توانند باعث ایجاد جوش‌های سرسیاه شوند عمل می‌کنند، بطوری که پوست بیمار از عمق تمیز می‌شود. این چسب در تنها ۱۰ دقیقه کثیفی‌هایی که طی یک هفته جمع شده‌اند را پاک می‌کند. در صورت استفاده‌ی هفتگی، بیمار جوش‌های سرسیاه کمتری خواهد داشت و ظاهر آنها بر روی صورت کاهش پیدا می‌کند. استفاده‌ی مفرط از این چسب‌ها می‌تواند موجب آسیب به پوست شود، بنابراین باید در اعتدال و تنها بر روی نواحی مشکل‌دار مورد استفاده قرار گیرند. جوش‌های سرسیاه باز خواهند گشت مگر اینکه یک رژیم مراقبت از پوست مناسب به عنوان یک اقدام پیشگیرانه رعایت شود.

ماسک

ماسک‌های تمیز کننده‌ی جوش‌های سرسیاه، جوش‌های زیر پوستی را از عمق پوست پاک کرده و ظاهری تمیز، شفاف و سالم را برای پوست ایجاد می‌کنند. ماسک‌های از بین برنده‌ی جوش‌های سرسیاه بینی و صورت، جوش‌ها را باز کرده و هرگونه باکتری و ناخالصی که با آن تماس پیدا می‌کنند را بیرون می‌کشند. همچنین هرگونه چربی اضافه روی پوست را نیز جذب می‌کنند. این امر منجر به ایجاد پوستی صاف و با طراوت و از بین رفتن تمام جوش‌های سرسیاهی که ماسک بر روی بینی‌،‌ گونه و ناحیه دور لب‌ها و کمر با آنها تماس پیدا می‌کند، می‌گردد.

میکرودرم ابریژن

میکرودرم ابریژن یک درمان غیر تهاجمی رفع جوش‌های سرسیاه است. در این روش، یک وسیله‌ی دستی برای اسپری کردن بلورهایی بر روی پوست استفاده می‌شود، سپس مجدداً از روی پوست کشیده می‌شوند. این فرایند تنها لایه‌ی بالایی پوست را برمی‌دارد.با از بین رفتن سلول‌های پوستی اطراف جوش سرسیاه، سبوم می‌تواند دفع شود و در نتیجه موجب حذف جوش خواهد شد. در طول این روش، بیمار ممکن است احساس خارش و لرزش دستگاه را داشته باشد، اما فرایند دردناکی نیست. میکرودرم ابریژن نیازی به بی‌حسی ندارد. انتظار می‌رود که فرایند درمان یک ساعت بطول بیانجامد. بعد از درمان رنگ پوست صورتی می‌شود، اما این حالت بیشتر از ۲۴ ساعت ماندگار نخواهد بود. بعد از برطرف شدن رنگ صورتی، پوست ظاهری جوان و شاداب خواهد داشت.

لیزر درمانی

درمان با لیزر می‌تواند ریشه‌های عمیق جوش‌های سرسیاه را بدون ایجاد ناهنجاری اضافه در پوست هدف قرار دهد. لیزر درمانی بر پاکت‌های عمقی چربی که باعث ایجاد جوش‌های سرسیاه می‌شوند تمرکز کرده و عرضه‌ی چربی به آنها در آینده را کاهش می‌دهد. پرتوهای نور ناشی از لیزر به باکتری‌های زیرین جوش‌های سرسیاه حمله می‌کند. نور لیزر با یک طول موج خاص با تحریک رشد کلاژن‌های جدید و گرم کردن بقایای غدد چربی که باعث تسهیل دفع طبیعی آنها می‌شود، موجب بهبود یافتن جوش‌های سرسیاه می‌گردد. پرتوهای لیزر به زیر سطح پوست رسیده و بدون آسیب رساندن به لایه‌ های بالایی پوست جوش‌های سرسیاه و آکنه را درمان می‌کنند. با این حال درمان با لیزر که از داخل به بیرون عمل می‌کند بدون خونریزی و با خطر عفونت بسیار کمتری می‌باشد.بیشتر عوارض جانبی لیزر درمانی زودگذر و خفیف هستند. برخی بیماران در حین درمان مقداری درد یا ناراحتی را تجربه می‌کنند. بیماران مقادیر متغیری از قرمزی را بعد از درمان و نیز مقداری التهاب و لایه‌برداری پوست و گاهی اوقات تاول و پوسته پوسته شدن پوست را گزارش می‌کنند.

لیزر فرکشنال

درمان با لیزر فرکشنال یک روش عالی دیگر برای حذف جوش‌های سرسیاه است. این روش قدرتمندترین درمان بوده و نتایج اضافی دیگری مانند بهبود بافت، یکنواختی و چین و چروک پوست را نیز به همراه دارد. بازسازی پوست با لیزر فرکشنال CO2 یک سیستم بسیار نوآورانه است که موجب پاکسازی جوش‌های سرسیاه و افزایش تولید کلاژن می‌گردد.لیزر با رسیدن به عمق هر منفذ و کمک به بازسازی پوست باعث تحریک تولیدکلاژن‌های جدید می‌گردد. بسیاری از افراد عنوان می‌کنند که احساسی شبیه به ضربات سریع یک کش لاستیکی بر روی پوست را تجربه می‌کنند، در حالی که هر پرتوی میکروسکوپی لیزر ممکن است مقداری گرمارا در ناحیه‌ی تحت درمان پوست ایجاد کند.همراه با مقداری قرمزی و تورم در یک یا دو روز اول، بیمار باید به مدت یک هفته از نور خورشید دور بماند. استفاده‌ی منظم از کرم ضد آفتاب به منظور محافظت از پوست ضروری است.

TOP