درمان آکنه

بیماری زایی و سیر بالینی در درمان آکنه

حدود ۸۰ درصد از نوجوانان و جوانان به آکنه‌ ( Acne ) مبتلا هستند. ضایعه‌های آکنه بسته به این‌که باعث التهاب پوست در اطراف آکنه بشوند یا نه به دو دسته التهابی و غیرالتهابی تقسیم می‌شوند. گرچه آکنه و جوش به صورت مترادف استفاده می شوند، اما بین آنها تفاوت هایی وجود دارد. آکنه، معمولا در دوران نوجوانی و در اثر تغییرات هورمونی بوجود می آید اما جوش، به علت التهاب رشته های چربی اطراف ریشه مو تشکیل می شود و می توان آن را در همه ی سنین مشاهده کرد.

افزایش سطح هورمون ها در زمان بلوغ مى تواند تولید آکنه را سبب شود. به علاوه، آکنه غالباً زمینه ارثى نیز دارد. موارد زیر نیز مى‌تواند در ایجاد آکنه موثر باشند:

هورمون ها – هورمون های اندروژن که در دوران بلوغ در پسرها و دختر ها ترشحشان افزایش می یابد و همچنین در دوران بارداری و مصرف قرص های پیشگیری از بارداری افزایش ترشح دارند، باعث افزایش سبوم و در نتیجه بدتر شدن و یا افزایش جوش ها می شوند. داروهای خاص – داروهای حاوی کورتیکواستروئیدها، آندروژن و یا لیتیوم نیز می توانند باعث جوش (آکنه) شوند. لوازم آرایشی، استرس ، شرایط آب و هوایى (مانند آلودگى یا رطوبت). در بعضی افراد رژیم غذایی ( بعضی محققان معتقداند خوردنی ها یی همچون لبنیات و خوراکی های پر از کربوهیدرات می توانند باعث جوش زدن شود).

آکنه همچنین با فشاردادن جوش ها یا خاراندن شدید پوست، بدتر مى شود.

آکنه به واسطه ی کثیف بودن ایجاد نمی شود و در حقیقت شستن و سابیدن بیش از حد پوست با صابون و مواد شیمیایی است که جوش ها را بدتر می کند. پاک کردن و شستن عادی و معمول پوست برای حذف چربی و سلول های مرده همه چیزی است که شما لازم دارید. دستکاری ملایم پوستولها قابل درمان است ولی فشار شدید و کندن منجر به ایجاد اسکار دائمی می گردد در برخی بیماران ، ماهها طول می کشد تا اریتم و پیگمانتاسیون ایجاد شده به دنبال از بین رفتن آکنه کمرنگ بشود.بیماران نباید انتظارات نامعقول داشته باشند در بیشتر موارد آکنه را می توان کنترل کرد.برای درمان آکنه و جای جوش ، دکتر الهه صیاد از جدید ترین روش ها استفاده می کند که در درمان کوتاه مدت بسیار موثر است .

انتخاب روش درمان جوش صورت و بدن برای بیمار مبتلا به آکنه: درمانهای مختلفی برای آکنه وجود دارد که انتخاب آن براساس سن بیمار، جنس بیمار، شدت و وسعت بیماری، میزان پاسخ به درمانهای قبلی ،ایجاد اسکار بعد از بهبود، هزینه درمان و نظر بیمار انجام میگیرد .

معمولاً برای درمان جوش صورت و بدن در بیماران با آکنه خفیف درمان موضعی تجویز می شود .بیماران با آکنه متوسط درمان سیتمیک و موضعی و بیماران با آکنه شدید درمان سیستمیک میگیرند

TOP