ترمیم اسکار(جای زخم)

 جای زخم علتهای بسیار متفاوتی دارد که شامل 1. سوختگی 2. بریدگی و جراحی قبلی 3. تصادفات 4. جوش (آکنه) 5. خراشیدگی می شود.

روش ترمیم جای زخم با هر کدام از علتهای فوق، با دیگری فرق دارد. برخی از زخمها فقط در نتیجه آسیب به لایه پوست است، در صورتیکه برخی دیگر نتیجه آسیب به پوست و لایه های عمقی تر آن هستند.

روشهایی مانند انواع کرمهای برطرف کننده جای زخم و لیزر در بین مردم شناخته شده اند و کاربرد رایجی دارند. با این حال این روشها در برخی از موارد جای زخم، چندان موثر نمی باشند و با وجود استفاده مکرر از آنها، جای زخم بهبود نمی یابد.

به طور کلی جای زخم های کوچک مانند جوش، خراشیدگیها و گزش ها، که تنها در اثر آسیب به لایه پوست بوجود آمده اند، با روشهای غیر جراحی مانند داروهای لایه بردار و لیزر درمان می شود. در حالی که زخمهای بزرگی که علت ایجاد آنها آسیب بافتهای عمقی توام با آسیب پوستی بوده باشد، اگر شرایط گفته شده در زیر را داشته باشند با استفاده از دارو و لیزر چندان بهبود پیدا نمی کنند و به جراحی اسکار نیاز دارند.

جای زخمهایی که یکی از خصوصیتهای زیر را داشته باشند با روش جراحی (جراحی اسکار | جراحی جای زخم | ترمیم جای زخم) بهتر از روشهای غیر جراحی درمان می شوند.
جای زخم های پهن (بیش از 2 میلیمتر)
جای زخم های ناهموار (زخمهای گود شده، زخمهای برجسته و زخمهایی پله ای)
جای زخم هایی که فرم نواحی اطراف خود را تغییر داده باشند ( مثلا باعث شده که گوشه دهان کج شود، ابروها غیر قرینه شود پلک به خوبی بسته نشود و یا بینی کج نشان داده شود)
راه های بهبود جای زخم در روش جراحی
باریک کردن جای زخم تا حد امکان
هم سطح کردن جای زخم با نواحی اطراف آن

نامنظم سازی جای زخم

بسیاری از محلهای زخم به دلیل خطی و منظم بودن آنها به راحتی قابل دیدن هستند. اگر این خطوط صاف و منظم به صورت خطوط زیگزاگ در بیایند کمتر دیده می شوند. در حقیقت در این روش با ایجاد خطای دید، جای زخم پنهان می شود. نتیجه موفق این روش، تنها با استفاده از جراحی که توسط جراح مجرب انجام شود، قابل درمان است.

درمان  بدون جراحی اسکار ممکن است نیاز به اقدامات متعددی نظیر لیزر، ساب سیژن، میکرودرم ، تزریق کلاژن، تزریق استروئید یا سایر روش ها باشد.

امروزه با پیشرفت علم پزشکی و تکنولوژی راهکارهای درمانی  اسکار تراپی بدون جراحی و بی هوشی موجود میباشد.  جهت اطلاع از دستگاه های جدید و درمانهای پیشرفته در این زمینه با مطب دکتر الهه صیاد شما می توانید از شنبه تا پنجشنبه، تماس حاصل نمایید .

TOP